Oprogramowanie magazynowe – droga do skutecznej automatyzacji
Jak zadbać o optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej? Na pewno warto zacząć od skompletowania maszyn, urządzeń i akcesoriów dopasowanych do danego zastosowania. Urządzenia przystosowane do działania w ramach automatycznych systemów są podstawą oferty MPL Techma, a ich wykorzystanie w realnych warunkach możesz sprawdzić na podstronie z realizacjami. Aby jednak rozwiązania magazynowe tego typu działały w poprawny sposób, potrzebne będzie również odpowiednie oprogramowanie magazynowe. Dzięki temu automatyzacja może stać na najwyższym poziomie i zapewniać wszystkie korzyści związane z optymalizacją pracy i redukcją ryzyka.
Poznaj różne rozwiązania magazynowe, które łączą nowoczesny sprzęt z oprogramowaniem
Zależnie od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa automatyzacja może być przeprowadzana na różne sposoby, a także obejmować różne obszary działania magazynu. Duże znaczenie pod tym względem ma również wybór oprogramowania. Propozycje tego typu dzielą się na kilka grup – to m.in. systemy ASRS, WMS i WCS.
System ASRS
Termin ASRS („Automated Storage and Retrieval System” – ang. „zautomatyzowany system magazynowania i wymagazynowywania”) może odnosić się zarówno do urządzeń, jak i oprogramowania. Głównym celem takich rozwiązań jest zwiększenie wydajności pracy w magazynie przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Aby móc liczyć na pełne korzyści, należy jednak zadbać o precyzję działania. Można to zrobić właśnie z dedykowanymi systemami ASRS, które są dopasowane do współpracy z urządzeniami z tej kategorii. W ramach naszej oferty znajdziesz m.in. układnice, stanowiące jeden z podstawowych elementów systemu ASRS.
System WMS
WMS, czyli „Warehouse Management System” („system zarządzania magazynem”) to najpopularniejszy rodzaj oprogramowania do obsługi magazynu. Propozycje tego typu często oferują bardzo wszechstronną i rozbudowaną funkcjonalność, by umożliwić kontrolowanie procesów o różnych wymaganiach i usprawnić przepływ towarów dowolnego typu. Dostępne opcje obejmują m.in. kontrolowanie stanów magazynowych, obsługę kompletacji czy przesyłanie instrukcji do urządzeń. Aby magazyn automatyczny działał w poprawny sposób, warto zwrócić uwagę, czy urządzenia są kompatybilne z wybranym oprogramowaniem.
System WCS
Systemy typu WCS („Warehouse Control System” – „system kontroli magazynu”) ma natomiast nieco węższy zakres funkcjonalności i skupia się przede wszystkim na sterowaniu operacjami urządzeń. W efekcie jest to kluczowe rozwiązanie dla każdej firmy, która chce postawić na automatyzację działania magazynu. Z użyciem takiego oprogramowania można ponadto zbierać dane w czasie rzeczywistym, planować realizację różnych procesów i monitorować funkcjonowanie urządzeń. Niektóre propozycje tego typu pozwalają ponadto na obsługę dodatkowych rozwiązań, np. skanowanie kodów RFID w magazynie. Aby dowiedzieć się, jaki system będzie odpowiedni do konkretnego zastosowania, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy przedstawią możliwości poszczególnych rozwiązań sprzętowych i software’owych.
Cyfrowy bliźniak – optymalizacja projektu magazynu na wczesnym etapie
Poza samym oprogramowaniem magazynowym warto zwrócić uwagę także na możliwość stworzenia tzw. cyfrowego bliźniaka, czyli wirtualnej, symulowanej kopii magazynu. Z użyciem takiego podejścia i platformy FlexSim możemy dokładnie przeanalizować przepływ towarów, wyłapując przy tym potencjalne zatory i obszary, które wymagają usprawnień. To z kolei może wpłynąć na zmiany w ostatecznej koncepcji przygotowywanego rozwiązania. Cyfrowy bliźniak magazynu może być oferowany w dwóch rodzajach:
- w ramach analizy danych dostarczanych przez klienta na etapie prac przygotowawczych;
- w formie wizualnej, która obrazuje wygląd magazynu wraz z ustawieniem poszczególnych urządzeń, a także z przepływem nośnika (np. skrzynek).
Bezpieczna i skuteczna automatyzacja z MPL Techma
Automatyzacja zapewnia liczne korzyści, które sprawiają, że warto zainwestować w tego typu rozwiązania zarówno w przypadku nowych magazynów, jak i starszych obiektów w trakcie modernizacji. Najważniejszą z nich jest usprawnienie procesów związanych z przenoszeniem towarów. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na możliwość działania w trybie 24/7, co przekłada się na jeszcze większy wzrost wydajności. Nasze propozycje będą szczególnie przydatne dla obiektów, które łączą przestrzeń magazynową i produkcyjną, jednak mogą doskonale sprawdzić się także w wielu innych obszarach. Dużym atutem jest też zwiększenie bezpieczeństwa – ograniczenie bezpośredniego kontaktu z ciężkimi lub niebezpiecznymi towarami znacznie zmniejsza ryzyko wypadków w magazynie.
MPL Techma działa w obszarze automatyki magazynowej już od 2003 lat. Przez ten czas dostarczyliśmy rozwiązania dla sporej liczby firm z Polski i Europy, wykorzystując nasze doświadczenie i specjalistyczną wiedzę. Zapewniamy pełen profesjonalizm w realizacji i indywidualne podejście do każdego zamówienia – zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej.